Рада козацьких отаманів України
Меню сайту

Категорії розділу
Мої статті [41]

Пошук

Головна » Статті » Мої статті

Українське козацтво в Смілі

Де колись кінчалось Дике Поле,
В рідних плавнях Тясмина-Ріки,
Виростають оборонці волі 
–Справжні українські козаки!
І нехай багато хто не вірить,
Що душа козацька ще жива 
–ВОЛЯ нам в дорозі сонцем світить!
ВІРА наше серце зігріва! 
Бог наділив нас роботящими руками,
Дав чисте серце, розум не забув.
Дав волю, щоб не ниділи рабами,
І віру православну в нас вдихнув.
Тож не зганьбимо нашу честь і славу,
Піднімемо Вкраїну на руках.
Під сонцем місце займемо по праву 
–Нащадки козаків, прославлених в віках. 

Історичний період виникнення, розвитку та активної дії українського козацтва відбувався на тлі процесів державотворення тогочасних європейських держав. Український народ знаходився в тісному оточені хижих пазурів рабовласницького півдня, інквізиторських щелеп католицького заходу та кріпацького зашморгу холопського сходу. Історичне минуле наших славних пращурів було зовсім не схоже на водевільні таночки хлопців у шароварах із моторними дівчатами у віночках. Щире захоплення дослідників історією України, її неповторністю приводило до того, що на сторінки підручників потрапляло лише «добре і вічне». А коли «гарного» бракувало, то чиновники від науки підрихтовували дійсність, щоб вона була доступна і зрозуміла кожному пересічному читачеві. 
Зовсім по іншому бачать історичну роль українського козацтва ті історики, чиї симпатії знаходяться на «другому боці барикади». Зграї розбишак-козаків, руки яких по лікті вкриті кров’ю ні в чому не повинних татар-людоловів, польської шляхти та «братів-москалів», гасали по землях «чесно» розділених між Московією, Річчю Посполитою та Ордою і творили беззаконня та сваволю.
Такі два крайніх погляди на козацьке минуле нашої Батьківщини не може залишити байдужими тих, хто хоче дошукатися істини, намалювати історично-вивірений портрет українського козака – оборонця віри і волі, захисника знедолених і ображений, творця порядку і державності. Адже українці – це єдина у світі козацька нація, і козацтво є її невід’ємною частиною.
Про українське козацтво зараз багато говорять, а ще більше дають рекомендацій як краще впровадити козацьку національну ідею у наше повсякденне життя. Та коли дійде до справи – то у кожного порадника знайдеться маса важливіших справ, і взагалі все складається як у тій казочці: «Нехай тебе задні візьмуть…». Але зусиллями патріотів свого краю 7 грудня 2009р. в місті Смілі відбулася знаменна подія - створена Смілянська сотня ім. Василя Бурки Українського козацтва.
Козаки Смілянщини обрали для своєї сотні ім’я осавула Василя Бурки - побратима Максима Залізняка і цим обранням підкреслили тверду рішимість довести, що є ще на нашій рідній Смілянщині справжні чоловіки у яких справа не розходиться із словом. 
На першому етапі становлення своєї роботи старшина сотні запропонувала впровадити в місті і районі Дитячо-юнацьку військово-спортивну патріотичну гру «Сокіл»(«Джура»), яка направлена на виховування у підростаючого покоління перш за все розважливості та поміркованості, ствердження впевненості у собі і власних силах.     
Організація гри «Сокіл»(«Джура») знайшла широку підтримку патріотично налаштованої частини громадськості. Адже наша Сміла – це унікальне за своєю історією місто, а Смілянський район настільки багатий на історичні здобутки, що були б тільки гарячі серця та роботящі руки – роботи хватить для всіх. Спадщина Київської Русі, буремні роки Хмельниччини і священне полум’я Коліївщини, визвольні змагання 1917-1924 років і нестримний жар козацької душі в сьогодення – все це сформувало специфічний напрямок розвитку історії Черкаського краю, адже це справа, яка освячена пам’яттю наших славних прадідів. Рідна земля, по якій ступали дитячі ноженята кожного, джерельна вода, яка втамовувала спрагу юності, ароматний вишневий затінок, який оберігав тихий сум зрілості – що може бути святішим для справжнього українця? Тільки Віра і Воля! Тому козаки Смілянщини в своїй діяльності сповідують тільки одну «політику»: Головне воля, честь і слава – козацька справа, і ворогів на пил стоптати, і себе на сміх не дати! А Українську національну ідею козаки втілюють у життя не за наказами зверхників, а за велінням своєї совісті патріота України.
Основний тягар історичних подій завжди брали на себе патріоти рідної землі, гіркі втрати на полях історичних битв теж несли вони. Сучасні молоді люди пересичені видом насильства, бездуховності та іншого бруду, який ллється на них із засобів масової інформації. Добро завжди іде дрібним дощиком, зло ж накочується брудною хвилею. Тому завдання кожного, хто хоч раз доторкнувся до священної спадщини українського народу – Волі, і назвав себе козаком, захистити молоді ростки нашого майбутнього, дати їм зміцніти на ґрунті добра і справедливості і випустити в дорослий світ із міцним багажем лицарської честі.
Козацький звичай завжди вимагає від козака підтвердження своїх слів справжнім ділом. Критично розглядаючи результати роботи козаків за пройдешні роки, можна зазначити тенденцію зростання козацького руху на Смілянщині. А саме: 
- заснування громадської організації Смілянський курінь Українського козацтва;
- створення Тернівської сотні ім. Івана Сірка на базі ЗОШ с.Тернівка;
- формування Сотні ім. Максима Залізняка в с.Березняки Смілянського району;
- нагородження ряду козаків козацькими відзнаками;
- встановлення пам’ятного каменя сотнику В.Бурці в м.Смілі та пам’ятного козацького хреста в с.Тернівка Смілянського району;
- завоювання джурами козацькими призових місць в обласному етапі гри «Сокіл»(«Джура»), та у республіканській фінальній грі в с.Осій Закарпатської області;
- встановлення дружніх взаємозв’язків із патріотичними та козацькими організаціями міста, району, області, України.
Важливо відмітити, що більшість козацьких акцій і заходів творчо та художньо оформлялися козацьким співочим гуртом «Терен», який в повному складі входить до козацького братства Смілянського куреня УК. Результати кожного заходу освітлювалися фото і відео в ЗМІ та в оперативних випусках «Бойового листка», ведеться Часопис куреня. Крім того, з молодими козаками, джурами козацькими і козачатами два рази на тиждень проводяться планові заняття з таких напрямків:
- військово-спортивна підготовка (опанування елементами бойових козацьких мистецтв);
- фізична підготовка (підготовка і участь у різномасштабних офіційних спортивних заходах);
- козацька підготовка (знайомство з духовними скарбами українського народу);
- господарська підготовка (тематичні трудові та екологічні десанти);
- лицедійство (відродження традицій народного мистецтва і театру).
Крім того, щомісячно з козачатами та джурами проводяться короткострокові та добові тематичні туристичні походи по місцям бойової слави наших предків. 
Другим напрямком роботи ГО Смілянський курінь УК є наведення порядку в своєму домі. Керуючись у своїх намірах Законом України «Про участь громадян в охороні громадського порядку і державного кордону», козаки створили громадське формування з охорони громадського порядку «Полин». Свої обов’язки перед громадськістю козаки сотні добре знають, що не развідмічалося в почесних грамотах і подяках представників влади міста і району та управління внутрішніх справ в м.Сміла. Про роботу ГФ ОГП «Полин» знають навіть за кордоном: на ім’я голови формування Шевчука В.В. прийшло запрошення на участь в Міжнародній поліцейській конференції в м. Гамбург ФРН.
Що зроблене – те зроблене. Що зробити плануємо найближчим часом? Зважте самі:
1.      Підготовка молодих козаків сотні до чергового міського, районного, обласного та республіканського етапу ВПГ «Сокіл»(«Джура»).
2.      Побудова Смілянської Січі і відкриття туристичного маршруту «Гайдамацький шлях».
3.      Залучення до співпраці на теренах Українського козацтва козачат ЗОШ м.Сміли та району (з перспективою створення окремих сотень Смілянського куреня).
4.      Створення «Гурту Аматорів Ризикованого Танцю» («ГАРТ»).
5.      Створення козацької флотилія і сплав її до м. Чигирина по р.Тясмин.
На перший погляд - плани «наполеонівські», але «Очі бояться, а руки роблять». Кожен пункт Перспективного плану – це ще одна сторінка у відтворенні козацтва на Смілянщині, збережені скарбів історичного минулого, ствердженні волелюбності та віри українського народу.
Звичайно у пересічної людини може виникнути логічне запитання» звідкіля козаки Смілянської сотні беруть кошти на виконання таких грандіозних планів? Так, дійсно, гроші допомагають вирішувати дуже багато проблем, але не все виміряється «вагою золотого тільця». Для того, щоб навчити козачат любити Батьківщину, шанувати надбання батьків та берегти рідну природу – грошей не потрібно. Навпаки: плоди праці, зробленої руками та голівками молодих козаків самі приносять зиск та вигоду. Але все ж проблема фінансування багатьох програмних завдань залишається відкритою. Смілянський курінь не є комерційна громадська організація, тому він розраховувати може на силу і вміння своїх рук, енергію небайдужих сердець та козацьку винахідливість і кмітливість. 
Наше гасло - «Якщо не ми, то хто!». Тому ми щиро запрошуємо до співпраці усіх, хто не байдужий до змісту слів «Україна», «Воля», «Лицарська честь»,об’єднатися під спільним знаменом Українського козацтва і довести що є ще порох в наших порохівницях!  

Слава Україні!
Наказний отаман ГО Смілянський курінь УК 
курінний Шевчук В.В.

Категорія: Мої статті | Додав: I_ЗВЯГІН (06.02.2013)
Переглядів: 1296 | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Наше опитування
Оцініть наш сайт
Всього відповідей: 104

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0


Рада козацьких отаманів України © 2018
Вітаємо Вас Гість | Головна · Реєстрація · Вхід
Сайт створено у системі uCoz студією Срочно-Сайт.org