Рада козацьких отаманів України
Меню сайту

Категорії розділу
Мої статті [41]

Пошук

Головна » Статті » Мої статті

Як жили пізні скіфи у південній Таврії (Криму)

Як жили пізні скіфи у південній Таврії (Криму)


Протягом III ст . до н. е.  у Північному Причорномор’ї відбуваються глобальні політичні, економічні та етнічні зміни. Територія проживання скіфів скорочується до меж Нижнього Придніпров’я, передгірного і північно- західного Криму. Зі скотарів-кочівників вони перетворюються на осілих хліборобів. Велика частина північнопричорноморських степів зпустошується, а потім поступово заселяється прийшлими через Танаїс сарматами. Скіфія стає Сарматією.

Корінні зміни в способі життя скіфів привели до формування нового комплексу матеріальної культури, істотної трансформації соціальних відносин і релігійних уявлень. У цьому зв’язку дуже вдалим видаються прийняті в сучасній науковій літературі терміни «пізні скіфи», «пізньоскіфська культура», як відображають, з одного боку, етнічну та культурну спадкоємність від ранніх скіфів, а з іншого – значні зміни, які відбулися в результаті переходу скіфів до осілості і включення до їх складу численних інших етнічних елементів.

Причини, які призвели до скорочення ареалу скіфів і переходу їх до осілості не з’ясовані дотепер. Довгий час вважалося, що вони військовим шляхом були витіснені з Північного Причорномор’я сарматами. Проте дослідження останніх років демонструють відсутність у цьому регіоні пам’ятників III ст. до н. е., як скіфських, так і сарматських. Отже, сармати зайняли в II -I ст. до н. е. пустельні області , не відчуваючи протидії місцевого населення.

Пояснити відсутність постійного населення степу намагалися несприятливими екологічними умовами, які призвели до всихання трав і неможливості займатися кочовим скотарством. Вважають також, що надмірно великі отари овець, що належали скіфам, витоптали степ, пасовища деградували, зникла трава – єдиний в умовах кочового побуту корм для тварин і, як наслідок, займатися скотарством стало неможливо. Навряд чи ці гіпотези можна назвати вичерпними, але інших поки немає.

У Криму скіфи селилися в долинах річок, які брали початок на північних схилах Головного хребта Кримських гір і текли на північ, впадаючи в Чорне море або у Сиваш. Поселення пізніх скіфів відкриті вздовж течії Качі, Альми, Західного Булганаку, Салгиру, Бештереку, Зуї, Біюк- та Кучук-Ка-расу. При цьому вони розташовані в межах Зовнішньої і Внутрішньої гряди Кримських гір. У степу, на Головній гряді і на Південному березі пізньоскіфських поселень немає. Неважко помітити, що район перебування пізніх скіфів характеризується двома важливими обставинами – наявністю родючих земель і джерел води. Скіфи селилися там, де існували сприятливі для заняття землеробством умови. Тому незручна для обробітку сільськогосподарських культур Головна гряда служила природним південним кордоном розповсюдження пізньоскіфських поселень. На сході можливості для розселення були обмежені Ак-Монайським перешийком, по якому, ймовірно, проходив кордон Боспорського царства. Західне узбережжя Криму до часу виникнення пізньоскіфських поселень було колонізовано Херсонесом. З півночі Крим природним чином обмежений Перекопським перешийком, але чіткого кордону між скіфами та іншими племенами в степу не існувало.

Найперше поселення в передгірному Криму скіфи, цілком ймовірно, заснували на околиці сучасного Сімферополя ще в IV ст . до н. е. . Пізніше на цьому місці виникло місто, столиця пізньоскіфської держави. Своїх максимальних розмірів – 20 га захищеної площі – воно досягло в кінці III ст . до н. е. . У тому ж сторіччі виникли ще два великих поселення – Кермен-Кир (розташоване північніше Сімферополя, біля с. Мирне ) і Булганакське  (в 15 км на захід від Сімферополя, біля с. Пожарське). У «Географії» Страбона і в написах згадані чотири пізньоскіфські фортеці – Неаполь, Хабеї, Палакій і Напіт. Багато вчених намагалися співвіднести ці назви з відомими археологічними пам’ятками. З повною переконливістю зробити це нікому не вдалося.

ДЖЕРЕЛО

Категорія: Мої статті | Додав: Фест (08.11.2013)
Переглядів: 1272 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Наше опитування
Оцініть наш сайт
Всього відповідей: 104

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0


Рада козацьких отаманів України © 2019
Вітаємо Вас Гість | Головна · Реєстрація · Вхід
Сайт створено у системі uCoz студією Срочно-Сайт.org