Рада козацьких отаманів України
Меню сайту

Пошук

Головна » 2017 » Січень » 3 » ВІХИ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ
16:35
ВІХИ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ

          ВІХИ  ІСТОРІЇ  УКРАЇНИ    

       Січень  2017 рік.

                                УКРАЇНО МОЯ, – МОГО СЕРЦЯ ДЕРЖАВА.

                                                         (Любов  Геньба)

 

 

1 січня – 180 років тому народився Александрович Митрофан Миколайович (1837-1881), етнограф, історик, письменник. Народився  в с.Калита, нині Броварського району Київщини, походить зі старовинного козацького роду. Після отримання військово-інженерної освіти та відбуття військової служби працював у цивільних установах і займався творчою та дослідницькою діяльністю. Є автором монографії «Гетьманство Дорошенка», дослідження «Андрусівський договір», нарисів, обробок казкових сюжетів, збірки переказів про гайдамаків, оповідань «Три пани», «П’яниця», «Проскурка» і ін., великого дослідження з історії України «Остерський повіт. Історичний опис», що охопив історію Східної України до 1669 року. Останні роки мешкав у Києві.

3 січня – 100 років від дня народження Митропольського Юрія Олексійовича (1917-2008), вченого в галузі математичної фізики, академіка. Народився в с. Чернишівка на Полтавщині, освіту здобув у Київському ун-ті. З 1943 р. учасник війни – командир загону артилерійської розвідки. Протягом майже 30 років очолював Інститут математики НАН України, написав понад 750 наукових праць, отримав фундаментальні  здобутки в галузі нелінійної механіки. Результат педагогічної діяльності вченого – 25 докторів наук і 100 кандидатів фізико-математичних наук. В 2007 р. отримав високе звання Герой України.

 

3 січня  – минає 150 років з дня народження Бохенської Євгенії Іванівни (1867-1944), письменниці, публіциста, педагога. .Народилася у с.Красносільці, нині Збаразького р-ну Тернопільщини, закінчила Тернопільську учительську семінарію і  майже 60 літ вчителювала у сільських школах, здобувши славу одного з найкращих педагогів краю. Одноразово працювала на творчій ниві, писала поезії, новели, оповідання з характерним національним колоритом на ґрунті глибоких знань історії, культури, побуту рідного народу, це поезії «Дівчина і рутка», «Літа мої молоденькі», «Пусти мене, мамцю», етюди «Зі споминів семінаристки», «Запомога» тощо, записувала пісенний фольклор, прислів’я, приказки, загадки. Підтримувала творчі стосунки з І.Франком, В.Гнатюком, особисто була знайома з М.Грушевським, В.Стефаником, М.Коцюбинським, А.Крушельницьким і ін. Останні роки мешкала у с.Голишеві на Львівщині, значна частина архіву письменниці пропала під час ІІ Світової війни.

 

4 січня – 180 років тому народився Житецький Павло Гнатович (1837-1911), мовознавець, лексикограф, педагог, громадський діяч. Народився у м.Кременчуці, нині Полтавщина, освіту здобув у Київському ун-ті та Духовній академії, вчителював і вів науково-дослідницьку діяльність. Став одним із основоположників українського мовознавства, здійснив глибокі дослідження з історії української мови, літератури і фольклору, брав участь у виробленні норм українського правопису, уклав шкільні підручники. У розвідці «Опис Пересопницького рукопису ХVІ ст. показав велике значення пам’ятки  для  вивчення історії української літературної мови, першим наголосив на значенні «Енеїди І.Котляревського для формування нової  літературної мови. Через аналіз писемних джерел ХІІ-ХІІІ ст. довів,  що Київська Русь – це держава українського народу. Вчений допомагав в упорядкуванні й підготовці до друку «Словаря української мови» під редакцією Б.Грінченка, брав активну участь у діяльності Київської «Громади».

 

10 січня – 420 років від дня народження Могили Петра Симеоновича (1597-1647), політичного, церковного і освітнього діяча. Народився у м.Сучаві (нині територія Румунії), походить із давнього молдавського боярського роду, початкову освіту отримав у Львівській братській школі, далі у західноєвропейських університетах, короткий час перебував у війську Речі Посполитої. У 1625р. прийняв чернечий постриг, а вже через 2 роки був посвячений  на архімандрита Києво-Печерської Лаври, де реорганізував життя обителі, підняв на значний рівень друкарську справу, написав ряд канонів, піснеспівів, у 1631р.відкрив першу школу, прагнув заснувати їх і по місту, спрямовував здібну молодь на навчання за кордон для викладацької справи. У 1632р. лаврську школу було реорганізовано у Києво-Могилянську Колегію і проголошено правонаступницею Київської Академії, заснованої Ярославом Мудрим. Після настановлення Митрополитом Київським у 1633р. вся діяльність Петра Могили була спрямована на відновлення повнокровного життя Православної Церкви, було укладено перший православний катехізис – «Православне сповідання віри». Митрополит полишив біля 20 творів – від церковно-теологічного і до моралізаторського  спрямувань. Похований в Успенському соборі Лаври, канонізований  у святі усіма автокефальними Церквами Вселенської Церкви (окрім московської).

 

14 січня – минає 80 років з дня народження Гуцала Євгена Пилиповича (1937-1995), письменника, поета, журналіста, кіносценариста. Народився у с.Старий Животів Оратівського р-ну Вінничини у родині вчителів, писати твори почав рано, натомість підтримки змушений був вистояти перед  партійно-шаблонною критикою, відповідно, перед упередженими відмовами друкувати. Освіту здобув у Ніжинському педінституті, працював у редакція газет, виданнях. У 1962р. видав першу збірку оповідань «Люди серед людей», ввійшов до плеяди українських письменників-шестидесятників, Будучи ще з дитячих, юнацьких літ надзвичайно начитаним, володіючи багатою уявою, тому його теми, сюжети  були викликом так званому соцреалізму. Вагому частину творчого доробку письменника становлять твори для дітей, це збірки оповідань «З горіха зерня», «Саййора», «Прилетіли коні» і ін., за які був удостоєний Шевченківської премії. У період брежнєвського застою залишився непохитним у своїй самобутності і праві бути незалежним у творчості. Написав цикл статей, присвячених україно-москвинським стосункам, які було видано у 1995р. видавництвом «Просвіта» під загальною назвою «Ментальність орди».

 

15 січня – 25 років тому Верховна Рада  України затвердила Державний Гімн України «Ще не вмерла Україна» (1992). Як відомо, вірш написаний Павлом Чубинським у 1862 році, музика – Михайлом Вербицьким 1864 року, перше виконання твору – як Гімну –  відбулося 10 березня 1865 року у м.Перемишлі, як завершальний номер концерту, присвяченому Тарасу Шевченку.

  15 січня 240 років тому народився Ломиковський Василь Якович (1777-1845), історик, етнограф, агроном, лісовод. Народився на Полтавщині, був нащадком державного і військового діяча Івана Ломиковського та гетьмана Данила Апостола. Після здобуття військової освіти та проходження військової служби оселився  на  миргородському хуторі Трудолюбі в родовому маєтку. Присвятив себе збиранню рукописних українських літописів, книг, уклав збірку українських дум, стародавніх звичаїв, описав відомості про військові та цивільні посади, збирав записи з історії України. Дослідник вніс також значний внесок у царині лісництва та садівництва, а накопичений досвід виклав у посібнику з практичних порад. Приятелював з письменником Василем Капністом та дослідником Іваном Матросом.

 

22 січня – 110 років від дня народження Лівицького Миколи Андрійовича (1907-1989), громадського і політичного діяча, журналіста. Народився у м.Жмеринці, нині райцентр Вінничини, у 1920р., з окупацією України червоними бандформуваннями більшовицької Московщини, разом з батьком – головою Ради народних міністрів Української Народної Республіки Лівицьким А.М., емігрував до Варшави. Освіту отримав у Женевському ун-ті за фахом економіста, працював в Уряді УНР в екзилі, займався журналістикою, перебував на дипломатичній роботі у країнах Європи.. Під час окупації України нацистською Німеччиною налагоджував у Києві політичну роботу. В 1948р. очолив Спілку українських журналістів на чужині, а в 1957р. став на чолі Уряду Української Народної Ради. З 1967р. і до кінця життя був незмінним Президентом Української Народної Республіки в екзилі. Написав низку праць, серед яких і  «Захід-Схід і проблематика поневолених Москвою націй». Похований на українському православному цвинтарі у м.Саут-Баунд-Брук, штат Нью-Джерсі.

 

27 січня – минає 90 років з дня народження Тихого Олекси Івановича (1927-1984), педагога, мовознавця, правозахисника. Народився на хуторі Їжівка, що поблизу м.Дружківки Краматорського р-ну, нині Донеччина, освіту отримав у Московському ун-ті на філософському ф-ті, працював учителем у школах Донецької обл. та в Ново-Костянтинівській школі Приазовського р-ну на Запоріжжі. У 1948р. уперше був засуджений на 5 років таборів за критику кандидата у депутати, але комуністичну кару військового трибуналу Сталінської обл. другою інстанцією було замінено на умовну. У лютому 1957р. заарештовано і засуджено до 7 років таборів, з позбавленням прав на 5 років – за спрямування листа до ЦК Компартії СС з осудом введення військ Варшавського договору до Угорщини та з критикою совєтської виборчої системи. По звільненню, будучи позбавленим фахової роботи, працював різноробочим і вів велику справу з укладання словника української мови, розробив метод навчання поза школою, у публіцистичних творах виступав за відродження української мови та національної культури на Донеччині. У 1976р. разом з десятьма членами-засновниками підписав Меморандум Української Гельсінської Групи, яка виступила на захист прав людини в Україні, і знову потрапив до концтаборів Мордовії, де неодноразово влаштовував тривалі голодування, тяжко хворів, урешті помер. У 1989р. перепохований на Байковому кладовищі в Києві поряд з прахом Василя Стуса та Юрія Литвина.

 

22 січня – День Соборності України.

28 січня  – 25 років тому Верховна Рада України прийняла Постанову «Про Державний прапор України» (1992).

29 січня – День пам’яті Героїв Крут.

 

30 січня – 1667р. укладено Андрусівський договір –  сепаратне перемир’я після 13 років війни між Московським царством і Річчю Посполитою, сторони-загарбники задовольнили своє «перекурне «миролюбство» за рахунок поділу  між собою території Козацької Держави – України на Лівобережну та Правобережну. Подальша кількастолітня  торгівля українськими землями між названими та іншими загарбницькими утворами, а також катастрофи ХХ ст. створили загрозу винищення українського етносу  комуномосковськими людоїдами, а також призвели, схоже, до безповоротної втрати її етноісторичних  земель – Білгородщини, Вороніжчини, Кубанщини, Курщини, Стародубщини, Підляшшя, Посяння, Лемківщини, Холмщини та інших країв. Події  ХХІ ст., як і попередніх століть, переконливо доводять про невиліковність загарбницького сказу  Московії-РФ.

 

О. Змієвський, В. Пилипенко,
 товариство «Просвіта»,
 м. Бердянськ, Запорізький край,
Україна,
/proberdyansk.wordpress.com/
Переглядів: 289 | Додав: Фест | Теги: ВІХИ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Календар
«  Січень 2017  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

Архів записів

Наше опитування
Оцініть наш сайт
Всього відповідей: 104

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0


Рада козацьких отаманів України © 2019
Вітаємо Вас Гість | Головна · Реєстрація · Вхід
Сайт створено у системі uCoz студією Срочно-Сайт.org